Auction 140 Antiques & Works of Art, Silver & Jewellery

328

A fish

Estimate

Session 1

27 May 2024

Description

Articulated alpaca sculpture
Glass eyes
20th century
(signs of wear, losses and faults)

Length: 83,5 cm

Category

Silver

Additional Information

LIterature:VIDAL, Manuel Gonçalves; ALMEIDA, Fernando Moitinho de - "Marcas de Contrastes e Ourives Portugueses (1887 a 1993)", vol. II. Lisboa: IN-CM, nº 16 e 453

Closed Auction